BEYİN CERRAHİSİNDE GAMMA KNIFE DÖNEMİ

Beyin damar hastalıkları (anteriovenoz malformasyonlar)Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıkları ve kanserden sonra 3.sırada.

 

Yeni geliştirilen gamma knife tekniği ile beyin damar hastalıkları, iyi huylu beyin tümörleri, hipofiz adenomu, kafa içi metastazları, trigeminal nevralji  gibi hastalıklarda daha kolay ve kesin sonuçlara ulaşılabiliyor.


Beyin damar hastalıkları, çeşitli sebeplerle beynin damarlarının daralması, geçici veya kalıcı olarak tıkanması ya da yırtılması durumunda ortaya çıkar. Bu hasarlar bilinç bozukluğu, görme bozukluğu gibi bütün duyuları ve organları etkileyebilir.
Yüksek İhtisas Üniversitesi  Koru Ankara Hastanesi’nde ‘gamma knife ‘ teknolojisini kullanan beyin cerrahı Doç. Dr. Ali Erdem Yıldırım ve Öğr.Üyesi  Efe Güner bu konuda ortak açıklama yaptı:


Güncel verilere göre gama knife ile tedavi edilen hasta sayısı 125.000 i geçmektedir. Günümüzde beyin damar hastalıkları tedavisi beyin cerrahisi liderliğinde vasküler yapıları inceleyen bir eki p tarafından yapılmaktadır. İzlem, mikrocerrahi,  gamma knife ve embolizasyon gibi çok sayıda alternatif yöntem bulunmakla beraber  kişiye özel  en uygun yöntemi belirlemek esastır. Yeni kullanılmaya başlanan gamma knife , koordinatları belirlenmiş hastalıklı beyin dokusunun, gamma ışınları ile yok edilmesini sağlayan tedavi sistemidir. Milimetrik düzeydeki  noroanatomik seçiciliği nedeniyle radyoterapiden prensip olarak farklılık gösteren bu cerrahi yöntemde tedavi tek işlemde tamamlanabilmekte.


İyi huylu beyin tümörlerinde duyma sinirlerini etkileyen durumlarda, hipofiz adenomlarında ,kafa içi metastazlarda, ağrı tedavilerinde ve psikiyatrik bozukluklarda rahatlıkla kullanılan ve yüksek derecede başarı elde edilen bir yöntem haline geldi. Yüksek başarı oranlarıyla beyin cerrahisi alanında oldukça fazla talep gören bu cihazı hastanemiz bünyesinde yurt içi ve yurt dışından gelen çok sayıda hastanın tedavisinde kullanma imkanı buluyoruz dedi. 

 

 

 

06.08.2018