World Live Neurovascular Conference

Prof. Dr. Işıl Saatci ve Prof. Dr. Saruhan Çekirge'nin kurduğu kendi alanlarında dünya lideri olan Nörogirişimsel Radyoloji ekibi, dünyadaki en

yüksek anjiyografi teknolojileri ile donatılmış Koru Hastaneleri'ndeki yeni merkezleri ile Türk tıbbında yine ilklere imza atmaya devam etmektedir. Bu ekip, 15-17 Mayıs 2017 tarihinde, beyin damar tıkanıklıkları, beyin anevrizması (damar balonlaşması) ve arteriyovenöz malformasyonlarının (beyin damar yumakları) tedavisinde geliştirdikleri ileri damariçi ameliyatsız tedavi tekniklerini, bu seneki Los Angeles, ABD’de gerçekleşecek olan ''World Live Neurovascular Conference'' (WLNC) adlı toplantıya, uydu aracılığı ile bağlanarak, canlı operasyon yayını ile dünyanın dört bir yanından bu işlemleri öğrenmek için gelen 700 kişi civarında olacağı tahmin edilen Amerikalı ve uluslararası nöroendovasküler tedavi uzmanı hekime öğreteceklerdir.

Kendi tıp alanında yarattığı gelişmeler devrimsel olarak nitelendirilen bu ekip tarafından geliştirilen tedavi metotları, tüm dünyadaki hekimler tarafından da yaygın kabul görmüş durumdadır. Özellikle son 17 yılda ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya gibi tüm belli başlı Avrupa ülkeleri ile İsrail ve Ortadoğu ülkeleri, Hindistan, Japonya, Güney Afrika, Latin Amerika ülkeleri, Avustralya, Çin’den önemli tıp merkezlerinde çalışan yüzlerce doktor konuyla ilgili eğitim almak üzere Ankara’ya bu ekibin çalıştığı merkezlere gelmişlerdir. Eğitimin verildiği doktorların bağlı oldukları klinikler arasında Harvard Hastaneleri, Mayo Clinic, Cleveland Clinic, Barrows Neurological Institute, University of California Los Angeles ve University of Oxford gibi dünyanın en önemli merkezleri de vardır. Prof. Dr. Saruhan Çekirge ve Prof. Dr. Işıl Saatci yukarıda belirtilen bu ve benzeri ülkelerde, özellikle ABD’de 20'nin üzerinde tıp merkezinde, Avrupa'daki onlarca önemli üniversite tıp merkezlerine de davet edilerek seçilmiş hastaların kapalı damar içi beyin operasyonlarının gerçekleştirilmesinde yardımcı olmaktadırlar.