Kirli Havuz Suları Kulak Sağlığınızı Tehdit Ediyor!

Yaz aylarında, özellikle deniz veya havuz sezonunun açılması ile beraber en yaygın Kulak Burun Boğaz Hastalıklarından biri dış kulak iltihapları yani Eksternal Otitler’dir. Dış Kulak Kanalı; anatomik olarak kulak kepçesinden, içeride kulak zarına kadar olan kısımdır. Bu kanalın dış kısmı kıkırdaktan oluşurken iç kısmını kemik oluşturur.
                        
Kulak kiri (Serumen) Nedir? Kulak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Genellikle kulak kiri olarak adlandırdığımız ‘Serumen’ bu kanal da yer alır. Serumen, aslında kulak kanalımızı dış etkenlerden koruyan yapışkan bir salgıdır ve kulak kanalından salgılanır. Ancak kulak kanalının dar olması, kulağın bazı yabancı cisimlerle karıştırılması ve kulak bakımının yanlış yapılması nedeniyle içeride birikebilir ve sorun yaratabilir.
Kulak bakımında en önemli nokta kulak girişinin kuru tutulmasıdır. Pamuklu kulak temizleme çöpleri ve bazı sivri uçlu cisimlerle kulak kanalının içi kurcalanmamalıdır. Banyolardan sonra temiz bir selpak mendille kulak kepçesindeki çukurun kurutulması evde uygulanabilecek en basit ve sağlıklı yoldur.
                                
Kulak Kanalı İltihabı Neden ve Nasıl Oluşur?
Kulak kanalı iltihapları, enfeksiyöz, allerjik veya dermatolojik nedenlerle olabilir. Ancak en sık neden enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlar içinde de en çok rahatsızlık verenler kulak mantarlarıdır. Özellikle diabetik hastalarda kulak enfeksiyonları uzun sürer ve komplikasyon oluşma riski yüksektir. Kulak kanalının sürekli ıslak kalması, havalanmaması iltihap sürecini başlatan en önemli etkendir.

Kimler Risk Altındadır?

1- Deniz ve havuza yoğun giren ve kulak kanalı sürekli ıslak ve nemli kalan çocuklar
2- Kulağını temizlemek için aşırı kurcalayan kişiler
3- İşitme cihazı kullanan ve kulak kanalı havasız kalan kişiler 
4- Profesyonel yüzücüler

Belirtiler Nelerdir?
Kulak kanalı iltihabında, kulak kepçesinin veya kulak deliği önündeki kıkırdağın oynatılması ile artan ağrı hastalık için tipiktir. Genellikle dokunmakla ve kulak üzerine yatmakla ağrı olur. Bunun dışında kulak kaşıntısı ve kulak akıntısı, duyma azlığı olabilir. Duyma azlığı sıklıkla kulak kanalının ödemi ve tıkanması nedeniyle olur.
                                         
Tedavi Nasıl Yapılır?
Tedavide amaç kulak kanalını öncelikle kuru tutmak, ağrıyı azaltmak ve enfeksiyonla savaşmaktır. Bu nedenle hasta kulağa iyileşene kadar su kaçırılmamalıdır. Tedavi kulak damlaları ile yapılmakla beraber bazen tablet hatta ileri enfeksiyonlarda hastaneye yatırıp enjeksiyonla da takip gerekebilir.

Nasıl Önlenir?
Kulak kanalını mümkün olduğunca kuru tutmak önemli bir adımdır. Özellikle kulak zarına tedavi maksatlı ventilasyon tüpü takılmış hastalar, kulak zarı delik olan hastalar ve zar normal olmasına rağmen sık eksternal otit geçiren hastaların su geçirmeyen tıkaçlarla kulaklarını koruması gerekir.
Kulak bakımında pamuklu çöpler tercih edilmemelidir.
Kulak yakınmaları olduğunda kulağın içine etkisi bilinmeyen sıvılar (zeytinyağı, süt vs.) veya doktor tavsiyesi dışında damlalar damlatılmamalıdır.

 


Op.Dr. Kağan İpçi
Koru Ankara Hastanesi
Kulak Burun Boğaz

 

14.07.2017