MUCİZEVİ BİR İYİLEŞME

Sağlık turizminde halkasına eklediği ülkelerle dünyanın sayılı şehirleri arasına giren Ankara, bu kez kardeş ülke Azerbaycan'a derman

oldu. Geçen Ağustos ayında akut lösemi teşhisi konulan 26 yaşındaki Raif Habibovrahib, Ankara Koru Hastanesi'nde yapılan başarılı bir nakille hayata tutundu. Azeri hasta, Alman donörle Ankara'da sağlığına kavuştu. Başkentte geçirdiği tedavi sürecini değerlendiren Raif Habibovrahib, "Kardeş ülke Türkiye'de ikinci kez doğdum. Bana çok iyi baktılar, herkese minnettarım" dedi. Nakili yapan ekibin başı Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Uğur Bilgin, hastanın tedavi süreci ve son durumu hakkında bilgi verdi. Bilgin, "Yaptığımız tetkiklerin ardından hastaya akut lösemi teşhisi koyduk ve üç gün içerisinde kemoterapisine başladık. Dünya ilik bankasına başvurduk. Türkiye'de bu hastaya uygun bir verici çıkmadığı için. Almanya'dan bir verici çıktı, iki ay onunla görüşmelerimiz sürdü. Donör Almanya'dan uçakla geldi ve aynı gece nakil yaptık. Periferik (çevre kanı) kök hücre nakli yaptık. Türkiye'de Almanya'dan gelen donörle hayata tutundu. Akraba dışı bir nakille sağlığına kavuştu" diye konuştu.

MUCİZEVİ BİR İYİLEŞME


Bilgin, "6 ay nakil için uğraştık. Çok emek verdik, ailesinin tek çocuğu kardeşi olamadığı için süreç zorlaştı. Bu gün çok iyi, hem onun hem de bizlerin yüzü gülüyor. Şimdi genel sağlık durumu gayet iyi hastamız normal şartlara göre çok hızlı iyileşiyor. Ülkemiz ve hastanemizin büyük başarısı hastanın buraya gelmesinde en büyük etken" dedi.

 

01.03.217